Wbrew pozorom to temat wcale niebłahy.

Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z ograniczeń wynikłych z wagi i wielkości spa. A tutaj nawet 1 cm może być przeszkodą nie do pokonania :), a to tylko 0,5%…

 

Co warto zrobić przed

Przede wszystkim przygotuj się!

 

Sprawdź miejsce, na którym ma stanąć wanna.

 

1. Prąd

Zwykle potrzebuje ona tylko przewodu zasilającego. Sprawdź, czy jego parametry są odpowiednie (najlepiej 5x4mm2, wtedy niewiele Cię zaskoczy), czy pozostawiono dość zapasu, by można było go podpiąć (bezpiecznie dodatkowe 2 m).

Upewnij się, że zabezpieczenia w skrzynce elektrycznej są właściwe dla Twojego urządzenia (prąd znamionowy bezpiecznika i prąd różnicowy wyłącznika)

2. Nośność

To szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z umieszczeniem na tarasach, balkonach, wyższych kondygnacjach.

Ciężar wanny z wodą i użytkownikami przekracza zwykle 400 kg/m2, czyli sporo więcej niż typowe obciążenie użytkowe – uzgodnij wtedy taką instalację z konstruktorem.

 

3. Szerokość przejścia

To właśnie w tym momencie te 0,5% może być kluczowe. Czasem przeszkodą staną się drzwi (i dobrze, jeśli tylko wystarczy zdemontować futrynę), czasem szerokość przejścia wyklucza zupełnie możliwość instalacji spa… Pamiętajmy, że wanna spa to w zasadzie monoblok – prostopadłościan, którego nie można “odchudzić”.

Niejednokrotnie problemem są załamania i skosy – schodów, korytarza – wanna się nie ugnie 🙁 

Dodatkowo kłopotem mogą być nie tylko wymiary spa, ale także miejsce dla osób noszących czy zabezpieczających ładunek.

Czasem dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie stelaża o wymiarach wanny i przejście z nim wcześniej od miejsca rozładunku do miejsca docelowego.

4. Skontaktuj się z dostawcą

Zwykle to sam dostawca będzie zadawał pytania, ale – jeśli masz wątpliwości – nie wahaj się dzwonić lub pisać. Obu stronom zależy na unikaniu kłopotów, szybkim i sprawnym przebiegu całego procesu. 

Warto m.in.:

 • opisać miejsce rozładunku, drogę przejścia i docelowe miejsce – tu wręcz warto wysłać zdjęcia lub filmiki
 • zapytać czym zostanie przewiezione spa (TIR nie wszędzie dojedzie)
 • kto rozładowuje
 • czy potrzebne będą dodatkowe akcesoria
 • kto zabierze np. opakowania

Jeśli wiesz, o czymś, co może utrudniać proces – poinformuj o tym dostawcę. Np. zdarzały się sytuacje, iż docelowe miejsce jest niedostępne przy pewnej pogodzie i trzeba czekać na dogodne warunki.

HDS

Np. dźwig hydrauliczny (popularnie HDS) zamontowany na niewielkim aucie ma spore ograniczenie zasięgu, z kolei na większym – często problem z dojazdem. Jest jednak niezastąpiony przy dostawach na wyższe piętra lub np. przy wysokich ogrodzeniach.

Przyczepki

W USA dość często spotykane są rozwiązania. Dobre rozwiązanie, gdy dostawca nie jest daleko od miejsca dostawy. Pojawiają się coraz częściej też takie, które są specjalnie dostosowane do dostaw wanien i ułatwiają rozładunek. W Polsce dość rzadko stosowane

Wózki

W przypadku różnego rodzaju wózków – ograniczeniem są nie tylko warunki drogowe (w przypadku ciągnięcia przyczepy), ale też wielkości kół – czasem zbyt małe, by pokonywać na miejscu przeszkody (pojadą po twardym asfalcie, ale już niezbyt po trawniku), czasem odwrotnie – zbyt duże, by ułatwiać rozładunek.

Ekipa

W praktyce zatem najbardziej elastyczne rozwiązanie. Często bez kosztowe, jeśli akurat prowadzimy prace i mamy na miejscu odpowiednią liczbę osób (5-6 najczęściej) lub jeśli mamy dobre układy z sąsiadami 🙂
Dobra ekipa firmy przeprowadzkowej nie tylko szybko przeprowadzi operację, ale też jest ubezpieczona na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń

Co ważne – jeśli to możliwe, lepiej by wanna pozostawała jak najdłużej w fabrycznym opakowaniu, co zabezpieczy ją przed drobnymi otarciami itp.

Wanna stanęła na swoim miejscu, już prawie koniec… Jeszcze tylko przyłączyć zasilanie, nalać wodę i…

 

  Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami. Zadzwoń 500 850 850 lub wypełnij formularz poniżej. Porozmawiamy o Twoich oczekiwaniach i razem znajdziemy najlepsze rozwiązania dla Twojej strefy relaksu.


  Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności

  Formularz kontaktowy
  ×

   Jesteś zainteresowany tym modelem? Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami. Porozmawiamy o Twoich oczekiwaniach i razem znajdziemy najlepsze rozwiązania dla Twojej strefy relaksu.


   Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności

   Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner